Afstudeeronderzoek bij Van Iperen – bijvoerstrategieën in roofmijten

Afbeelding Afstudeeronderzoek bij Van Iperen – bijvoerstrategieën in roofmijten

Toen Chris Krijger afgelopen jaar een stageplek voor zijn afstudeerstage en -onderzoek zocht, kwam hij op de tuin van zijn vader in contact met een medewerker van Van Iperen. Fast forward naar de dag van vandaag zit hij samen met locatiemanager Jochem den Bleker aan tafel bij MG Grand Monster. Samen vertellen ze over zijn afstudeeronderzoek naar verschillende bijvoerstrategieën voor Transeius montdorensis in chrysant.

Chris zit in het laatste jaar van de opleiding Tuinbouw & Agribusiness van Hogeschool Inholland in Delft. “Om af te studeren moet ik een kwantitatief onderzoek uitvoeren. Ik mocht zelf de keuze maken welke kant ik op wilde. Ik wist dat ik graag iets met biologische gewasbescherming wilde doen. Bij Van Iperen lag dit onderzoek al klaar om uitgevoerd te worden. Uiteindelijk heb ik dan ook gekozen voor een stage  bij Van Iperen.” Bijkomend voordeel is dat de chrysantenteelt niet vreemd is voor Chris. Zijn vader teelt namelijk chrysanten en asters. “Hierdoor wist ik al een beetje wat ik kon verwachten. Dat is wel makkelijk met bijvoorbeeld het uitzetten van de roofmijten.”

MG Grand

Jochem heeft 5 jaar geleden dezelfde opleiding afgerond en is nu locatiemanager bij MG Grand in Monster. “Naast deze locatie hebben we ook een tuin in Ridderkerk en is U-Grand erbij gekomen. Op deze locatie telen we 11 hectare Baltica troschrysanten. Ik ben verantwoordelijk voor onder andere de teelt, arbeid en afzet. De onderzoeken die gedaan worden vallen ook onder mijn verantwoordelijkheid, maar worden uitgevoerd door Van Iperen. In dit geval dus door Chris.”

Onderzoek

In het onderzoek van Chris worden verschillende bijvoerproducten voor de roofmijt Transeius montdorensis vergeleken. 9 objecten in totaal. In 5 objecten worden verschillende bijvoerproducten volgens het etiket toegepast. In het 6e object wordt een dubbele dosering van één van de producten toepast. Bij de laatste 3 objecten worden combinaties van verschillende producten toegepast.

Gedurende 8 weken worden in totaal 4 gewasscoutingen en 2 gewasspoelingen uitgevoerd om het aantal aanwezige roofmijten te tellen. Daarnaast wordt er ter indicatie het aantal trips geteld. “Uiteindelijk zetten we de roofmijten in om de tripsdruk omlaag te krijgen, maar in dit onderzoek tellen we die alleen ter indicatie. Het is nog vroeg in het seizoen waardoor er nog niet veel trips zijn en de tripsdruk kan door de kas heen ook verschillen. Daarom kunnen we de bijvoerstrategie niet beoordelen aan de hand van het aantal trips.”

 

Telen in de toekomst

Het vinden van een efficiënte bijvoerstrategie is voor Jochem onderdeel van het effectief inzetten van de biologische gewasbescherming. “Uiteindelijk is het doel om zo min mogelijk chemische gewasbescherming te gebruiken. We zijn hier al mee bezig door regelmatig gewasscoutingen te doen om het gewas pleksgewijs te kunnen behandelen. Daarnaast zijn we bezig met een proef waarin we de rupsen intensief monitoren met behulp van feromonen en doen we proeven met betrekking tot het weerbaar telen.”

 

Voor een toekomstbestendige sector is er niet alleen onderzoek naar vernieuwing nodig, maar ook jonge tuinders. Daarom is Jochem extra blij dat studenten zoals Chris onderzoek doen in zijn bedrijf: “Het is goed dat er onderzoek wordt gedaan; die jonge gasten zijn helemaal goud in de tuinbouw. Dat is toch onze toekomst. Vandaar ook dat we jaarlijks studenten stage laten lopen binnen MG Grand.”

Wat Chris zelf in de toekomst wil gaan doen weet hij nog niet precies. “Ik vind het tof dat ik nu een andere schakel van de keten beter leer kennen. Ik wil na mijn opleiding niet meteen beginnen in het bedrijf van mijn vader, maar mijn hart ligt toch wel in de sierteelt.”

Kennis & Nieuws

Gerelateerde berichten

Afbeelding Biologie bestellen rond Kerst en Oud & Nieuw 2025
Nieuws Biologie

Biologie bestellen rond Kerst en Oud & Nieuw 2025

Graag informeren wij u over het volgende. Op 1e Kerstdag, 2e Kerstdag en Nieuwjaarsdag zijn wij gesloten en wordt er geen biologie uitgeleverd. Voor de leverdagen erná wijzigen een aantal zaken. Per leverdag worden de uiterste bestelmomenten benoemd.

Afbeelding Zo herkent u de belangrijkste plaaginsecten
Technische achtergrond Biologie

Zo herkent u de belangrijkste plaaginsecten

Spint, bladluis, mineervlieg of trips? Plaaginsecten kunnen schade aan een gewas toebrengen en daarmee mogelijk opbrengstverlies.  Dit overzicht geeft voor de belangrijkste plagen aan hoe u ze tijdig kunt herkennen. Uiteraard gekoppeld aan het roofinsect dat de plaaginsect kan bestrijden.  Aan het einde van dit artikel herkent u in uw eigen kas in één oogopslag deze plaaginsecten en weet u welke oplossing hiervoor in te zetten is.

Afbeelding Grote stap richting ‘groene’ kalanchoë
Klantverhaal Duurzaamheid

Grote stap richting ‘groene’ kalanchoë

Het is een flinke sprong in het diepe. Met een kas van vier hectare kalanchoës in één keer overschakelen van chemische gewasbescherming naar biologische bestrijding. Potplantenbedrijf Vilosa doet de eerste ervaring op binnen het project 100% Groen Geteeld.