Dit bericht is verlopen eventuele adviezen zijn hierdoor niet (meer) geldig.
Deze week in het teeltadvies: Borium, uien met Stimuter en Nemater en phytophthora bestrijding.
.
In veel gewassen en percelen komt een tekort aan borium voor. Boriumgebrek wordt in een gewas niet snel herkend. Borium heeft tal van onmisbare functies in de plant die belangrijk zijn voor de interne kwaliteit en opbrengst van het gewas. Voldoende borium heeft een positief effect op opname van calcium, formatie en transport van suikers, stevigheid van celwanden en bloem-, vrucht- en zaadontwikkeling. Bij een boriumtekort komt dit vaak pas tot uiting in kwaliteitsproblemen van het eindproduct. Op dat moment is hier niets meer aan te verbeteren. Er zijn verschillende oorzaken die voor een boriumtekort kunnen zorgen.
Borium is zeer gevoelig voor uitspoeling en wordt moeilijk vastgehouden op gronden met een beperkte buffercapaciteit (CEC) en een laag organische stof gehalte. Ook percelen met een volledige bezetting (100 %) van de CEC horen hierbij. Op de meeste kleigronden is de bezetting van het CEC 100%. Het risico op uitspoeling neemt door extremere buien, als gevolg van klimaatverandering, alleen maar toe. Wat hierbij komt is dat met de gewasproducties meer borium wordt afgevoerd dan aangevoerd, zodat een boriumtekort in de hand gewerkt wordt.
In aardappelen wordt borium onder andere gebruikt om de calcium opname te stimuleren. Omdat de opname van calcium vooral gebeurt door de jonge wortels van een gewas, is het belangrijk om de borium in dat geval vroeg in de teelt toe te dienen. Spuit Powerleaf Borium 150 2,00 – 4,00 ltr/ha op de bodem en werk deze in of bij aardappelen in de pootveur tijdens het planten.
Wanneer borium wordt gegeven aan de plant voor de kwaliteit van het gewas, door de bovengenoemde functies te ondersteunen, kan een bladbemesting worden uitgevoerd met Powerleaf Borium 150 1,00-1,50 ltr/ha. Deze bladbemesting kan het beste worden uitgevoerd tijdens de jonge (loof) groeifase van het gewas. In veel gevallen is het mogelijk dit met herbicide – of fungicidebespuitingen te combineren.
.
Na het wegvallen van Vydate als middel ter bestrijding van aaltjes in de teelt van uien zijn we nu aangewezen op alternatieven hiervoor. NEMguard DE 20 kg/ha bij zaai in de rij is een eerste stap om de aaltjes te weren/doden. De duurwerking van NEMguard is tot 8 weken na zaai, duidelijk korter dan Vydate. Proeven laten zien dat de combinatie van de startfosfaat Powerstart Flores samen met NEMguard een vergelijkbaar resultaat geven als Vydate.
Om toch voldoende weerbaar te zijn adviseren we, na deze toepassing met NEMguard, 2-3x een bespuiting uit te voeren met 10,00 ltr/ha Nemater + 5,00 ltr/ha Stimuter vanaf eerste pijp stadium, met een interval van 14 dagen. Vocht (regen) bij/na de toepassing werkt positief op het resultaat.
Nemater bevat 75% kruiden van o.a. Tagetus, 15% microalgen en 10% zeewierextract. Deze biostimulant zorgt voor een betere beworteling en weggroei van het gewas. Hierdoor heeft het minder last van een aaltjes aantasting. Om de werking van Nemater te ondersteunen wordt aan geraden dit samen te spuiten met 5,00 ltr/ha Stimuter. Deze Stimuter bestaat uit een concentraat van geselecteerde aromatische planten, kruiden en algen. Stimuter creëert een verhoogde vitaliteit en weerbaarheid bij planten onder stress situaties, vooral door ondersteuning van de wortelgroei.
.
Vanuit de brancheorganisatie akkerbouw heeft de Taskforce phytophthora een kleurenschema opgesteld, wat als hulpmiddel gebruikt kan worden bij het samenstellen van een schema voor de bestrijding van phytophthora in de aardappelen. Door middelen met verschillende werkzame stoffen te combineren en af te wisselen, kan resistentievorming voorkomen worden. Naast het optimaal inzetten van chemische gewasbescherming, speelt ook bedrijfshygiëne een belangrijke rol. Denk hierbij aan het effectief bestrijden van aardappelopslag en het afdekken van afvalhopen, om zo de ziektedruk zo laag mogelijk te houden. Meer informatie over zo effectief mogelijk phytophthora bestrijden vindt u hier.