Fertigatie verdubbelt opbrengst van zaaiuien

Afbeelding Fertigatie verdubbelt opbrengst van zaaiuien

Een proef van het Uien Innovatie en Kenniscentrum (UIKC) in het Zeeuwse Colijnsplaat laat zien dat fertigatie zorgt voor een verdubbeling van de netto-uienopbrengst: 65 ton per hectare tegenover 30 ton per hectare zonder beregening. Acht keer beregenen met een boom gaf een hectareopbrengst tegen de 40 ton per hectare.

‘Fertigatie biedt meer grip op het gewas, geeft een hogere opbrengstzekerheid en meer rendement, zorgt voor een betere productkwaliteit en een hogere gewasweerbaarheid’
Fertigatiespecialist Mikey Akkermans

Fertigeren is dan wel duurder dan regulier beregenen, maar door de hogere gewasopbrengst kan het al snel uit. Van Iperen berekende dat uientelers door te fertigeren 3.150 euro per hectare meer kunnen verdienen dan met traditioneel beregenen. De hoogste kostenpost zijn de meststoffen, daarna druppeltape, systeemkosten en kosten voor het leggen en opruimen.

Lees het volledige artikel in Nieuwe Oogst.

Bron: Nieuwe Oogst
Auteur: Job Hiddink

Kennis & Nieuws

Gerelateerde berichten

Afbeelding Een weerbare uienteelt
Technische achtergrond Duurzaamheid

Een weerbare uienteelt

Veranderend weer en een krimpend pakket gewasbeschermingsmiddelen maken een goede uienopbrengst uitdagender. Uireka heeft onderzocht hoe de weerbaarheid van uien vergroot kan worden, bekijk de resultaten in deze video.

Afbeelding Resultaten fertigatieproef in uien op de Rusthoeve
Onderzoek & proeven Fertigatie

Resultaten fertigatieproef in uien op de Rusthoeve

Afgelopen seizoen deelden we al verschillende updates over onze fertigatieproef in uien op de Rusthoeve. 8 september zijn de uien gerooid en daarna beoordeeld door het UIKC. Ondertussen zijn de uiteindelijke resultaten binnen.

Afbeelding “Zelf eet je toch ook graag drie keer per dag”
Technische achtergrond Fertigatie

“Zelf eet je toch ook graag drie keer per dag”

Fertigatie maakt het mogelijk om met één druk op de knop uien en aardappelen in hun behoeftes te voorzien. Water en meststoffen komen op de juiste plek terecht én worden in de juiste hoeveelheid toegediend. Dit resulteert in een forse meeropbrengst, meer tonnen in de juiste maatsortering en minder uitspoeling van nutriënten. Tijdens de Fertigatiebeurs 2025 van Van Iperen deelden telers en fertigatiespecialisten hun ervaringen. Hieruit blijkt dat, om zoveel mogelijk profijt van fertigatie te hebben, een passende bemestingsstrategie onmisbaar is.