Nuttige insecten – Gewone oorworm

Afbeelding Nuttige insecten – Gewone oorworm

Dit jaar staat bij ons in het thema van de fruitteelt van de toekomst. Nuttige insecten zullen hier een grote rol in spelen, daarom zullen we de komende periode verschillende nuttigen behandelen. Deze keer behandelen we de gewone oorworm.

Latijnse naam: Forticula auricularia

Oorworm als nuttig insect
De gewone oorworm (Forticula auricularia) is de meestvoorkomende soort van de vijf inheemse soorten in ons land. Oorwormen zijn alleseters en een belangrijke natuurlijke vijand van o.a. de perenbladvlo en diverse soorten bladluizen. In de perenteelt spelen ze dan ook een grote rol. Ze zijn vooral in de schemering en in de nacht actief en zitten overdag verscholen op donkere nauwe schuilplaatsen.

Levenswijze
De oorworm heeft één generatie per jaar en overwintert in de bodem. In het vroege voorjaar legt het vrouwtje 40 – 80 eieren in een ondergronds nest. De eerste nimfen komen eind april/begin mei tevoorschijn. Vanaf halverwege mei zien we de eerste jonge oorwormen in het gewas. In de loop van september verplaatsen de oorwormen zich dan weer naar de bodem om daar te overwinteren.

Voor een goede populatie is het dan ook van belang om aandacht te besteden aan de bodem. Denk hierbij aan een goede afwatering van de percelen, een goede bodemstructuur en de aanvoer van organische stof.

Meer weten over onze blik op het telen van fruit in de toekomst en andere nuttige insecten die hierbij kunnen helpen? Lees hier meer.

Kennis & Nieuws

Gerelateerde berichten

Afbeelding Teeltadvies | met o.a. perenknopkever, schurft en ijzerbemesting
Teeltactualiteit Gewasbescherming

Teeltadvies | met o.a. perenknopkever, schurft en ijzerbemesting

Afbeelding Teeltadvies | schurft, perenbladvlo, appelgrasluis, appelbloesemkever en ijzerbemesting
Teeltactualiteit Gewasbescherming

Teeltadvies | schurft, perenbladvlo, appelgrasluis, appelbloesemkever en ijzerbemesting

De ontwikkeling in appel en peer is nu zover dat er overal groene infecteerbare delen zichtbaar zijn. Voor vandaag en komende dagen wordt wisselvallig weer voorspeld, waarbij rijpe ascosporen uitgestoten gaan worden. Afhankelijk van de temperatuur en bladnatperiode zal hier de eerste infectie van het seizoen gaan ontstaan.

Afbeelding Teeltadvies Prunus | knopontwikkeling en gewasbescherming
Teeltactualiteit Gewasbescherming

Teeltadvies Prunus | knopontwikkeling en gewasbescherming

We hebben een uitzonderlijk mooie start van de maand maart gehad met hoge temperaturen. De knopontwikkeling gaat erg snel en hier en daar zitten de pruimen al in het witte knop stadium. De planning van de eerste voorjaarsbespuitingen is altijd lastig. De langere termijn weersvoorspellingen zijn, zeker in maart, nooit echt betrouwbaar dus leef en handel bij de relatief korte termijn qua weersvoorspelling.