Twee vliegen in één klap met polyfosfaten

Afbeelding Twee vliegen in één klap met polyfosfaten

Fosfaat is terug te vinden in alle bemestingsschema’s. Het is namelijk een essentieel element voor bijvoorbeeld het fotosyntheseproces waarbij ATP (adenosinetrifosfaat) nodig is om energie vast te leggen en door de plant te transporteren. Gebruikelijk is om fosfaat toe te dienen in de vorm van ortho-fosfaten. Deze zitten bijvoorbeeld in mono-kalifosfaat, mono-ammoniumfosfaat of fosforzuur.

Bij een hoge pH kunnen ortho-fosfaten neerslaan in het wortelmilieu van de plant. De plant kan de fosfaat, die hij nodig heeft voor een energiehuishouding, wortelvorming en een goede bloemkleur, dan moeilijk opnemen. Het is wel mogelijk, maar het kost meer energie.

Fosfaat kan echter ook gedoseerd worden in de vorm van polyfosfaten, deze brengen meerdere voordelen met zicht mee ten opzichte van de ortho-fosfaten:

  • Polyfosfaten blijven opgelost en zijn hierdoor makkelijker opneembaar voor het gewas. De energie die overblijft kan het gewas in andere processen stoppen.
  • Daarnaast dragen polyfosfaten ook bij aan een schoon druppelsysteem. Zouten kunnen neerslaan in het leidingsysteem. Dit heeft meerdere negatieve effecten. Ten eerste zijn deze zouten bedoeld voor het gewas, op het moment dat ze neerslaan komen deze daar dus niet aan en mist het gewas essentiële voeding. Daarnaast zijn neergeslagen zouten een plek waar biofilm zich goed kan hechten. Een ideale voedingsbodem voor schimmels en bacteriën in het leidingsysteem.
  • Polyfosfaten in oplossing kunnen zich binden aan deze neergeslagen zouten en met zich meenemen naar het gewas (wortelzone). Op deze manier komen de gedoseerde zouten alsnog bij het gewas aan en blijft uw systeem schoon.

Polyfosfaten zijn zowel in vaste als vloeibare vorm beschikbaar. Vaste polyfosfaten zijn bijvoorbeeld VitaPhos -K & GrowClean.

Optifos is een vloeibare polyfosfaat.

Sebastiaan Breugem van Breugem Horticulture vertelde vorig jaar samen met onze specialist Dick Breugem over zijn ervaringen met polyfosfaten in Onder Glas.

Afbeelding Twee vliegen in één klap met polyfosfaten
Afbeelding Twee vliegen in één klap met polyfosfaten

Heeft u vragen over het gebruik van polyfosfaten?

Onze bemestings- en waterkwaliteitspecialisten denken graag met u mee.

Kennis & Nieuws

Gerelateerde berichten

Afbeelding Podcast | hoe we samen zorgen voor een schone kas
Medewerkersverhaal Waterkwaliteit & hygiëne

Podcast | hoe we samen zorgen voor een schone kas

In de themaweek 'Water & Techniek' was Arco Lock te gast bij Hortibiz Newsradio. Hij vertelde over waarom hij waterkwaliteit en hygiëne zo interessant vindt. Ook gaf hij direct een paar simpele tips om uw kashygiëne direct te verbeteren. 

Afbeelding Ketenbreed CO2 reduceren in aardbeienteelt
Klantverhaal Duurzaamheid

Ketenbreed CO2 reduceren in aardbeienteelt

Aardbeienteler Verkuijlen, groeispecialist Van Iperen, Bakker Barendrecht en Albert Heijn werken samen in een project om de circulaire meststof GreenSwitch® toe te passen in de aardbeienteelt. Doel van de pilot is om ketenbreed CO2 te reduceren. Samenwerking is nodig om doorbraken te realiseren, zegt Eveline Kijlstra, specialist Duurzaamheid bij Albert Heijn.

Afbeelding Gebruik van biociden
Nieuws Waterkwaliteit & hygiëne

Gebruik van biociden

De NVWA heeft aangegeven te blijven controleren en handhaven op een juist gebruik van biociden. Volg altijd het etiket bij het toepassen van producten in de teelt.