Dit bericht is verlopen eventuele adviezen zijn hierdoor niet (meer) geldig.
Veel percelen wintertarwe zijn de afgelopen tijd ingezaaid, of zullen de komende tijd ingezaaid worden. Wanneer de omstandigheden het toelaten, kan het onkruid in de wintertarwe bestreden worden door een najaarsbespuiting uit te voeren. Het uitvoeren van een najaarsbespuiting geeft in het voorjaar meer flexibiliteit om het toedienen van drijfmest te plannen. Een ander voordeel van een najaarsbespuiting is een betere wortelonkruidbestrijding, omdat het wortelonkruid in het voorjaar niet meer geremd wordt door een voorjaarsbespuiting. Dit zorgt ervoor dat een wortelonkruidbestrijding later in het jaar beter opgenomen kan worden.
De najaarsbespuiting in de wintertarwe kan direct na zaai, of na opkomst worden uitgevoerd. Direct na zaai kan een voor opkomst bespuiting worden uitgevoerd met Stomp 3,00 – 4,00 ltr/ha + Glosset 0,30 – 0,40 ltr/ha. Bij een hoge druk van kamille kan hier AZ 500 0,15 – 0,20 ltr/ha worden toegevoegd. Zeker wanneer er zaad blootligt en wanneer het zaad met de bespuiting geraakt wordt, kan er beter niet gespoten worden met pendimethalin (o.a. Stomp, Malibu).
Bij een bespuiting na opkomst kan ook gekozen worden voor Herold 0,45 – 0,60 ltr/ha. + AZ 500 0,15 – 0,20 ltr/ha. Herold kan ook veiliger worden toegepast op het moment dat er blootliggend zaad aanwezig is.
Op percelen waar een hoge duistdruk aanwezig is, kan gekozen worden om een voor opkomst bespuiting met Herold 0,60 ltr/ha te combineren met een na opkomst bespuiting met Glosset 0,30 ltr/ha + Xerton 0,60 ltr/ha.
Wanneer de najaars onkruidbestrijding na opkomst gespoten wordt, en er al onkruid boven staat, kan dit bovenstaand vuil worden bestreden door Saracen Delta 75 ml/ha of Xanadu 0,1 kg/ha toe te voegen aan de mix.
In sommige vroeg gezaaide en goed ontwikkelde tarwe komen op dit moment al luizen voor. Deze luizen kunnen het gerstevergelingsvirus in graanpercelen verspreiden. Controleer daarom graanpercelen regelmatig. Zeker wanneer er een herbicide in het najaar gespoten wordt, kan dit gemakkelijk gecombineerd worden met een insecticide om de luizen te bestrijden en gerstevergelingsvirus zoveel mogelijk te voorkomen. Dit kan door 140 gr/ha Teppeki toe te voegen aan de onkruidbestrijding.