Teeltadvies 17 februari 2025

Dit bericht is verlopen eventuele adviezen zijn hierdoor niet (meer) geldig.

Afbeelding Teeltadvies 17 februari 2025

Perengalmijt

De weersverwachting geeft aan dat de temperaturen eind deze week gaan stijgen naar ca. 15°C. Dit betekent dat perengalmijt actief wordt. Perengalmijt is de veroorzaker van perenpokziekte. Deze geeft aantasting op blad en bij zware infectie ook misvorming van vruchten. Vanaf het stadium schuivende knop zijn perengalmijten actief.

Ons advies is eind deze week een eerste behandeling met zwavel uit te voeren. Dit speelt vooral bij de vroege perenrassen waar de knoppen dan gaan schuiven, zoals Xenia, B. A. Lucas en Bonne Louise. Bij Conference en Doyenné du Comice is dit op dit moment nog te vroeg.

Bij zware aantasting kunt u de dosering wat verhogen. Een bespuiting is zinvol bij temperaturen boven 12°C. Bij lage temperaturen heeft een bespuiting geen zin. Deze bespuiting dan uitstellen naar een later moment met beter weer. Een aantal telers heeft vorig najaar in oktober een bespuiting met een hoge dosering zwavel gezet. Ons advies is om hier nu geen behandeling meer uit te voeren.

Zwavel             5,00 kg of ltr/ha

Afbeelding Teeltadvies 17 februari 2025

Perenbladvlo

Ook perenbladvlo zal binnenkort weer actief worden. Zeker als de temperatuur deze week enkele dagen boven de 10 – 12 °C komt. Bij oplopende temperaturen gaan de overwinterde springers eieren afzetten en is inzet van Surround nodig. Surround maakt het gewas minder aantrekkelijk voor de perenbladvlo. Het doel hiervan is de eileg door springers te verhinderen.

Het is belangrijk om voldoende water (minimaal 400 ltr/ha) te gebruiken om de hoeveelheid middel goed op te lossen en om een goede bedekking van de boom te krijgen. Voor een optimaal effect van Surround is het belangrijk om deze toepassing meerder keren te herhalen tot aan de bloei. De dosering is 30 kg/ha. Na de eerste toepassing de dosering verlagen naar 20 kg/ha. Surround bij voorkeur toepassen op een droog gewas voor een betere hechting. Afhankelijk van de weersomstandigheden, de toepassing na circa 7 tot 10 dagen herhalen.

Surround is mengbaar met andere gewasbeschermingsmiddelen, zoals bijvoorbeeld zwavel. Door deze vroege toepassing is Surround ook veilig voor nuttige insecten. Surround is ook toegelaten in bio-teelt van peren. Voor een toepassing van minerale olie is het nog te vroeg.

Surround Crop Protectant 30 kg/ha, 1e toepassing
Surround Crop Protectant 20 kg/ha, 2e en 3e toepassing

Afbeelding Teeltadvies 17 februari 2025

Kennis & Nieuws

Gerelateerde berichten

Afbeelding Teeltadvies | schurftinfectie
Teeltactualiteit Gewasbescherming

Teeltadvies | schurftinfectie

Afgelopen zaterdag heeft het op verschillende plaatsen geregend, waardoor een schurftinfectie is ontstaan. De modellen geven deze infecties soms niet of als matig aan. In de praktijk zijn deze infecties zwaarder en moet u hier zeker rekening mee houden.

Afbeelding Teeltadvies | schurft, neusrot, insecten, zetting en dunning
Teeltactualiteit Gewasbescherming

Teeltadvies | schurft, neusrot, insecten, zetting en dunning

Lees in dit teeltadvies meer over schurft, neusrot en meeldauw. Ook komen de verschillende insecten die op dit moment voorkomen aan bod. Als laatste bespreken we de zetting en dunning van appels en Conference.

Afbeelding Teeltadvies steenfruit | bloei in pruim en kers
Teeltactualiteit Gewasbescherming

Teeltadvies steenfruit | bloei in pruim en kers

In dit teeltadvies leest u meer over hagelschotziekte in pruimen, de pruimenzaagwesp, de bladstand en voedingsondersteuning en rupsen in pruim. Verder leest u meer over de tak en bloesemsterfte en de zetting en rui in kersen.