Teeltadvies 3 maart 2025

Dit bericht is verlopen eventuele adviezen zijn hierdoor niet (meer) geldig.

Afbeelding Teeltadvies 3 maart 2025

Deze week in het teeltadvies: appelbloesemkever, schurft bij peer, perenbladvlo en perengalmijt.

Appelbloesemkever

Het KNMI voorspelt voor deze week zonnig weer, met in de tweede helft van de week oplopende temperaturen tot zelfs 18°C. Op basis van het weerbericht verwachten we dat de appelbloesemkevers actief worden. Eind februari zijn al actieve kevers in Midden-NL waargenomen.

Had u een aantasting in 2024? Dan is ons advies om deze week te controleren of kevers aanwezig zijn en hierop een bespuiting te plannen. Zeker in beplantingen met druk van bloesemkever is de eerste bestrijding belangrijk. Wacht niet te lang met een bespuiting. In beplantingen met een hogere druk is ons advies om de bespuiting na 10 tot 14 dagen te herhalen. In de gangbare teelt is ons advies Gazelle of Sivanto Prime te gebruiken.

Gazelle heeft de volgende beperkingen op het etiket: Voor 1 mei maximaal één toepassing van maximaal 0,206 kg/ha plus extra DRT-eisen. Per jaar kunt u Gazelle maximaal twee keer inzetten. Sivanto Prime heeft ook beperkingen op het etiket. Bij een bespuiting voor de bloei maximaal één toepassing van 0,60 ltr/ha per twee jaar, plus DRT-eisen. Sivanto Prime heeft naast een systemische werking, ook een directe contactwerking. Een uitvloeier toevoegen is niet nodig.

Voor de biologische teelt is door de NFO in 2024 opnieuw een vrijstelling voor de toepassing van Raptol aangevraagd. Hierop is echter een negatief advies gekomen van de NVWA. De NFO is hierna in gesprek gegaan met het ministerie. De vrijstelling is voor dit seizoen nog niet goedgekeurd.

Gazelle 0,206 kg/ha + uitvloeier

Sivanto Prime 0,40 – 0,60 ltr/ha

 

Afbeelding Teeltadvies 3 maart 2025
Afbeelding Teeltadvies 3 maart 2025

Heeft u vragen over de bestrijding van appelbloesemkever?

Neem dan contact op met uw adviseur fruitteelt.

Schurft bij peer

Afgelopen seizoen kwam bij verschillende partijen peren aantasting voor van perenschurft. Vooral het hoofdras Conference blijkt gevoelig voor aantasting. Ook zien we bij Conference op enkele bedrijven takschurft. Bij takschurft is het belangrijk om tijdig te starten met de eerste bespuiting. Voor deze week voorspelt het KNMI droog weer met oplopende temperaturen. Vanaf volgende week is er kans op wisselvallig weer. Ons advies is bij peer om voor de regen en bij eerste groene delen een bestrijding uit te voeren, zeker in de beplantingen met takschurft.

Via het waarschuwingssysteem Mijn Iperen, kunt u de ontwikkeling van schurftinfecties 24 uur per dag volgen. Ook de ontwikkeling van perenschurft kunt u in dit systeem volgen. We verwachten het moment van de eerste rijpe ascosporen van schurft binnen een aantal dagen. Zeker als de temperatuur gaat oplopen. Ons advies is voor de eerste bespuiting dodine te gebruiken. Let op de interval van 60 dagen, als u meerdere keren dodine wilt toepassen. Gebruik dan een ander merk. Voor producten met kaliumfosfonaten, zoals Delan Pro en Soriale, is het nu nog veel te vroeg. Deze middelen pas inzetten als veel meer groene delen zichtbaar zijn.

Syllit Flow 400 SC 1,70 ltr/ha

Dyssit 400 SC 1,70 ltr/ha

 

Afbeelding Teeltadvies 3 maart 2025

Perenbladvlo

Ook perenbladvlo weer zal binnenkort actief worden. Zeker als de temperatuur deze week enkele dagen boven de 15 °C komt. Bij oplopende temperaturen gaan de overwinterde springers eieren afzetten en is inzet van Surround nodig. Surround maakt het gewas minder aantrekkelijk voor de perenbladvlo. Het doel hiervan is de eileg door springers te verhinderen. Het is belangrijk om voldoende water (minimaal 400 ltr/ha) te gebruiken om de hoeveelheid middel goed op te lossen en om een goede bedekking van de boom te krijgen. Voor een optimaal effect van Surround is het belangrijk om deze toepassing meerdere keren te herhalen tot aan de bloei. Surround bij voorkeur toepassen op een droog gewas voor een betere hechting. Surround is mengbaar met andere middelen, zoals bijvoorbeeld koperbladvoeding. Surround is ook toegelaten in bio-teelt van peren. Voor een toepassing van minerale olie is het nog te vroeg.

Surround Crop Protectant 30 kg/ha, 1e toepassing

Surround Crop Protectant 20 kg/ha, 2e en 3e toepassing

 

Afbeelding Teeltadvies 3 maart 2025

Perengalmijt

De weersverwachting geeft aan dat de temperaturen eind deze week gaan stijgen naar ca. 15 tot 18°C. Dit betekent dat perengalmijt actief wordt. Perengalmijt is de veroorzaker van perenpokziekte. Deze geeft aantasting op blad en bij zware infectie ook misvorming van vruchten. Vanaf het stadium schuivende knop zijn deze galmijten actief. De weersomstandigheden eind deze week zijn gunstig voor de bestrijding met zwavel. Ons advies is eind deze week een eerste behandeling uit te voeren. Bij zware aantasting kunt u de dosering wat verhogen. Een bespuiting is zinvol bij temperaturen boven 12°C. Bij lage temperaturen heeft een bespuiting geen zin. De bespuiting dan uitstellen naar een later moment met beter weer.

Een aantal telers heeft vorig najaar in oktober een bespuiting met een hoge dosering zwavel gezet. Ons advies is om hier nu geen behandeling meer uit te voeren.

Zwavel 5,00 kg of ltr/ha

Afbeelding Teeltadvies 3 maart 2025

Kennis & Nieuws

Gerelateerde berichten

Afbeelding Teeltadvies | schurftinfectie
Teeltactualiteit Gewasbescherming

Teeltadvies | schurftinfectie

Afgelopen zaterdag heeft het op verschillende plaatsen geregend, waardoor een schurftinfectie is ontstaan. De modellen geven deze infecties soms niet of als matig aan. In de praktijk zijn deze infecties zwaarder en moet u hier zeker rekening mee houden.

Afbeelding Teeltadvies | schurft, neusrot, insecten, zetting en dunning
Teeltactualiteit Gewasbescherming

Teeltadvies | schurft, neusrot, insecten, zetting en dunning

Lees in dit teeltadvies meer over schurft, neusrot en meeldauw. Ook komen de verschillende insecten die op dit moment voorkomen aan bod. Als laatste bespreken we de zetting en dunning van appels en Conference.

Afbeelding Teeltadvies steenfruit | bloei in pruim en kers
Teeltactualiteit Gewasbescherming

Teeltadvies steenfruit | bloei in pruim en kers

In dit teeltadvies leest u meer over hagelschotziekte in pruimen, de pruimenzaagwesp, de bladstand en voedingsondersteuning en rupsen in pruim. Verder leest u meer over de tak en bloesemsterfte en de zetting en rui in kersen.