Teeltadvies | start nieuwe aanplant

Afbeelding Teeltadvies | start nieuwe aanplant

Bij het planten is een goede aanslag van de bomen belangrijk. Als basis voor een nieuwe aanplant kunt u bij de voorbereiding organische mest/ compost en kalk of gips toepassen op het perceel. De keuze kunt u bepalen aan de hand van de uitslag van een recent grondmonster. Als het perceel leeg is, kunt u nog makkelijk volvelds werken. Meer informatie over gebruik van organische mest en kalk of gips vindt u in ons bericht over bodemverbetering.

Teeltadvies | vruchtboomkanker en bodemverbetering

Bodemverbetering

In het najaar kunt u bemesting toepassen voor de bodem- en structuurverbetering. Dit is ook bij een nieuwe aanplant belangrijk. Vóór het planten kunt u nog de bodem verbeteren.

Het element calcium speelt hierbij een cruciale rol. Calcium heeft niet alleen een grote invloed op de kwaliteit van het fruit, maar ook op de structuur van de bodem. Als veel calcium aan het klei-humuscomplex (CEC) gebonden is, houdt dit de kleiplaatjes van elkaar. Hierdoor kan voldoende lucht en water tussen de kleiplaatjes dringen, en kunnen wortels makkelijk groeien. Er…

Afbeelding Teeltadvies | start nieuwe aanplant

Naast de voorbereiding van het perceel is ons advies een plantgatbehandeling. Zeker als op een perceel al twee of drie keer bomen hebben gestaan. Bij herinplant speelt bodemmoeheid vaak een rol en is een optimale aanslag van de bomen extra belangrijk. Als plantgatbehandeling adviseren wij op dit moment Vivimus direct bij het planten of een toepassing van Poly-N na het planten in het voorjaar.

Afgelopen voorjaar hebben we in Zeeland een plantgatproef opgestart met meerdere objecten bij appel. De eerste resultaten van deze proef verwachten we komende winter.

Afbeelding Teeltadvies | start nieuwe aanplant

Vivimus

Een plantgatbehandeling met Vivimus zorgt voor een optimale lucht- en waterhuishouding. Vivimus zorgt voor een algehele verbetering van de conditie van de bodem in en rond het plantgat. Dit product bevat voeding voor de jonge boom, geeft een stimulans aan het bodemleven en zorgt voor een betere structuur. Ons advies is circa 10 liter per boom. Het beste toe te passen, direct tijdens het planten op de wortels, voordat de plantsleuf of het plantgat wordt dichtgereden met de schijf. Vivimus kunnen we leveren in zakgoed of in bulk per wagen. Daarnaast kunnen we dit ook leveren als Vivicure in bigbags.

Poly-N

Een andere mogelijkheid is het uitvoeren van bemesting van Poly-N na het planten, bij de start van de groei in het voorjaar. De opneembaarheid van fosfaat heeft een grote invloed op de ontwikkeling van het wortelgestel. Bij gronden met een pH hoger dan 7, wordt fosfaat vastgelegd met calcium. Fosfaat is hierdoor minder goed opneembaar voor de wortels. Poly-N bevat fosfaat in de vorm van polyfosfaat. Deze vorm van fosfaat blijft beter in oplossing en is daardoor beter opneembaar voor de boom.

Een voordeel van deze vloeibare meststof is, dat u deze kunt toepassen met de onkruidspuit of via de fertigatie. Dit eventueel in combinatie met Urean als vloeibare stikstofmeststof. Urean heeft ook een verzurende werking. Juist op zeekleigronden met een hoge pH is dit een voordeel. Ons advies is Poly-N in 50 ltr per ha in combinatie met Urean in 100 ltr per ha, bij toepassing via de onkruidspuit.

Bij fertigatie is ons advies een dosering van één can Poly-N plus één can ammoniumnitraat per ha aan te houden. Hierbij geldt het advies om dit een aantal keren te herhalen in het voorjaar bij de start van de groei. Poly-N is leverbaar in cans van 25 kg. Urean is leverbaar in cans van 25 kg, of in multibox van 1000 ltr.

Afbeelding Teeltadvies | start nieuwe aanplant

Meer weten?

Neem contact op met één van onze fruitteelt adviseurs voor de juiste keuze bij de start van uw nieuwe aanplant.

Bovenstaande adviezen zijn gebaseerd op de actuele praktijksituatie en de op dit moment ter beschikking staande kennis. Alle rechten voorbehouden. Niets uit dit bericht mag worden verveelvoudigd, opgeslagen in een geautomatiseerd gegevensbestand en/of openbaar gemaakt in enige vorm of op welke wijze dan ook zonder voorafgaande schriftelijke toestemming van de uitgever.

Kennis & Nieuws

Gerelateerde berichten

Afbeelding ‘Aan de basis van samenwerking ligt vertrouwen’
Klantverhaal Bemesting

‘Aan de basis van samenwerking ligt vertrouwen’

Het is druk in de boomgaard van Mark Vernooij in Cothen. Omdat er hagelnetten worden aangebracht, spreken we elkaar in de schaftkeet midden in de boomgaard. Namens Van Iperen schuiven teamleider Marcel Tazelaar en adviseur Jos Tijssen aan. Sinds de overname van AgroBuren en R. van Wesemael vormen drie teams samen één fruitteam. Voor Van Iperen is samenwerking in de fruitteelt zo wezenlijk dat zelfs de campagne ernaar is vernoemd, ‘Samen sterk in fruit’. Geen marketingleus, maar een werkwijze. In Cothen is te zien hoe dat er in de praktijk uitziet.

Afbeelding Als elke druppel telt
Klantverhaal Bemesting

Als elke druppel telt

Een akkerbouwbedrijf met een eigen waterbassin, dat zie je niet vaak. Maar wat als de seizoenen jaar op jaar droger worden, en de polder onder je voeten zout is? Ties Kerckhaert (26) uit Hengstdijk besloot samen met zijn ouders de stap te zetten. Wat volgde was een avontuur van vallen en opstaan, met Frans Walhout van Agrowing en Ramon Vermue van Van Iperen als vaste sparringpartners. Het resultaat is uniek in de regio: een bassin gekoppeld aan druppelirrigatie, met vloeibare meststoffen via dezelfde slangen.

Afbeelding Teeltadvies | bladbemesting, insecten- en schimmelbestrijding na de oogst
Teeltactualiteit Bemesting

Teeltadvies | bladbemesting, insecten- en schimmelbestrijding na de oogst

Het grootste gedeelte van de Conference is inmiddels geoogst. Ook een aantal appelpercelen zijn al leeggeplukt. Dit is hét moment om aandacht te besteden aan een goede bladbemesting, maar ook om de insecten- en schimmelbestrijding goed in de gaten te houden.